BOOKTALKING

9 maja 2017 roku odbyło się podsumowanie dwóch kolejnych działań w ramach projektu czytelniczego „Promujemy czytanie” realizowanego w naszej szkole we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną i Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu. Miło nam było gościć w tym dniu panią Janinę Ziętek – koordynator projektu „Promujemy czytanie”.
    Spotkanie poprowadziły uczennice klasy 2ga – Julia Chmielewska i Paulin Mąkosa. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy 6, którzy zaprezentowali efekty rocznej pracy nad projektem: „Spotkanie z Sienkiewiczem” i zaprezentowali niezwykle ciekawą inscenizację książki „W pustyni i w puszczy”. Scenografia, kostiumy, gra aktorska, taniec uczennic zachwyciły zarówno uczniów jaki i nauczycieli. Klasa realizowała swoje zadania pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego - pani Edyty Wiosny.
    Po tak miłych wrażeniach nadszedł czas na zakończenie kolejnego działania projektowego – booktalkingu, czyli gawędy o książce..
    Pod czujnym okiem wychowawców, reprezentanci klas 4 – 6 i 1-3 gimnazjum przygotowali
    i zaprezentowali książki, które chcieliby szczególnie polecić koleżankom i kolegom. Pomysły uczniów były niezwykle interesujące.
    Klasa 4a zachęcała do sięgnięcia po książkę Liz Pichon „Tomek Łebski”. Uczniowie klasy 4b próbowali przekonać publiczność, że warto przeczytać „Noskawery” Pawła Beręsewicza.  Klasa 5a przybliżyła fabułę książki Joanne Kathleen Rowling i Jacka Thorna pt. „ Harry Potter i przeklęte dziecko”.  5b rekomendowała „Hanię Humorek” Megan McDonald, a uczniowie klasy zachęcali do czytania „Kuby i Buby” Grzegorza Kasdepke.
    Gimnazjaliści także zaprezentowali propozycje książek, które poleciliby innym.
    Klasa 1 gimnazjum przekonała zebranych dlaczego warto przeczytać książkę Andrzeja Sapkowskego „Wiedźmin”. Reprezentantka klasy 2GA zachęcała do lektury książki Doroty Terakowskiej „Tam, gdzie spadają anioły”, uczniowie klasy 2GB przekonali publiczność o nadzwyczajności książki Johna Greena „Gwiazd naszych wina”.  W niezwykły świat książki  Mechthild Glaser „Strażniczka książek” wprowadzili  publiczność uczniowie klasy 3ga, a przedstawicielki klasy 3gB przybliżą zebranym fabułę „Syreny” autorstwa Kiery Cass.
    Na zakończenie spotkania pani Dyrektor Beata Baryłka podziękowała wszystkim uczniom za przygotowanie tak ciekawych i różnorodnych wystąpień. Pani Janina Ziętek w swoim przemówieniu posumowała pracę nad projektem czytelniczym i wyraziła swoje uznanie dla uczniów i nauczycieli zaangażowanych w działania projektowe.

Dziękujemy wszystkim za tak inspirujące spotkanie z książką i zapraszamy do biblioteki.