"Projekt czytelniczy"


  15 kwietnia 2016 r. odbył się finał projektu czytelniczego pt. „Moda na czytanie” zorganizowanego
  w ramach programu „Książki Naszych Marzeń”. Program ten, ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, umożliwił zakup nowych książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci
  i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
  Nowości wydawnicze zostały zakupione pod koniec grudnia 2015 roku, zaś sam projekt rozpoczął się
  w połowie lutego 2016 roku.
  Miał on na celu przede wszystkim promocję literatury i popularyzację czytelnictwa wśród uczniów. Głównym założeniem podjętych działań projektu było zorganizowanie szkolnej kampanii na rzecz przeciwdziałania spadkowi poziomu czytelnictwa oraz promowanie nawyku czytania w dobie rozwoju techniki komputerowej, telewizji i filmu. Podejmowane w ramach projektu zadania miały przekonać uczniów, że warto poświęcić trochę czasu książce, bo nic tak nie rozwija, jak czytanie.
  Każda klasa szkoły podstawowej musiała w ramach projektu zapoznać się z książką wybraną dla niej przez koordynatora projektu, nauczyciela – bibliotekarza, panią Marię Kozerę – Frąk, a następnie w ciekawy sposób przekonać innych o tym, że słowo drukowane we współczesnym świecie może dostarczyć młodemu pokoleniu wiele niezapomnianych i głębokich wrażeń oraz może być źródłem radości, kreatywności
  i satysfakcji.
  Wszystkie działania uczniów były na bieżąco koordynowane przez wychowawców poszczególnych klas. Punktem kulminacyjnym realizowanego projektu był apel zorganizowany pod hasłem „Moda na czytanie”.
  Wśród zaproszonych gości pojawiła się m. in. pani Beata Walaszek, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej
  w Radomiu. W trakcie pokazu uczniowie prezentowali wykonane przez siebie prace plastyczne oraz prezentacje multimedialne. Zgromadzeni widzowie mogli obejrzeć ciekawe filmiki promujące czytanie oraz krótkie przedstawienia przygotowane przez młodszych uczniów. Na uwagę z pewnością zasługuje prezentacja klasy 6, która ułożyła o czytanej przez siebie książce piosenkę.  
  W ramach programu odbywały się także lekcje wychowawcze i biblioteczne poświęcone czytaniu. Także rodzice uczniów zostali w czasie zebrań z wychowawcami zapoznani z korzyściami, jakie płyną z czytania.
  Projekt czytelniczy okazał się bardzo ciekawym i przydatnym działaniem edukacyjnym, w które zaangażowały się wszystkie klasy szkoły podstawowej. Jego cel został osiągnięty. Może nie wszyscy od razu ruszą do biblioteki, może nie wszyscy wypożyczą książkę do przeczytania, ale na pewno wszyscy będą wiedzieli, dlaczego warto po nie sięgać. Projekt został zakończony, ale akcja propagowania czytania trwa nadal.

  Filmik klasy 2 B

  Filmik klasy 2 C

  Filmik klasy 5

  Filmik klasy 6

  Prezentacja klasy 2 A

  Prezentacja klasy 3 A

  Prezentacja klasy 4 A

  . . . . .

  . . .

  . . .

  . . .

  . . . . .